mesutmurt.com
rss google pinterest
  SEO & WEBMASTER ARAÇLARI     VİDEOLAR     PROGRAMLAR     İLETİŞİM     İP ADRESİM  

Ağdaki Bilgisayarların IP ve MAC Adreslerinin Bulunması

28-11-2014  |  20894 OKUNDU

Her bilgisayar yerel ağa (LAN) bağlanmak için ethernet arayüzüne sahip olan ağ kartlarına ihtiyac duyar.  MAC adresi yerel ağa bağlanan cihazların fiziksel adresidir ve 48 bit uzunluğundadır.  Örnek bir Mac adresi  E0:21:3E:18:2D:CC  şeklindedir. Ağ kartı üreticisi firmalar tarafından üretim aşamasında ağ kartlarına tanımlanırlar ve tüm dünyada üretilen ağ kartları farklı  MAC adresine sahiptir. MAC adresi, sadece yerel ağlarda haberleşmeyi sağladığından internet (WAN) üzerinde MAC adres bilgileri taşınmaz.

TCP/IP protokolunun kullanıldığı ağlarda cihazların birbirleri ile iletişim kurabilmesi için İP adresi kullanılır. Fakat yerel ağlarda bir paketin yerine ulaşabilmesi için İP adresinin yanında cihazın fiziksel (MAC) adresininde bilinmesi gerekir.  Bilgisayarda İP adresi ile MAC adresini eşleştiren ARP (Adres Çözümleme Protokolu) tablo bilgisi tutulur.  İP adresinin  fiziksel adresle eşleşmesi sağlandıktan sonra 2 bilgisayar arasında iletişm sağlanmış olur. 

Ağdaki Bilgisayarların IP ve MAC Adresinin Bulunması

1. Eğer işletmemiz küçük ve sınırlı sayıda bilgisayar ADSL modem üzerinden internete çıkıyorsa modem arayüzünü kullanarak  IP ve MAC adresleri tesbit edilebilir.  Modeme göre arayüz farklılık gösterebilir.
Eğer işletmemiz kurumsal bir yapıda ve kullanıcı sayısı yüzlerle ifade ediliyorsa MAC adreslerinin tespiti için Zenmap (Nmap) gibi bir program kullanılabilir. http://nmap.org/download.html adresinden kullandığımız işletim sistemine (Linux, Windows) uygun sürümü indirerek kurulumunu yapın.

Target alanına 192.168.1.1/24, Command alanına ise nmap -sn 192.168. 1.1/24 yazarak Scan'a tıklayın ve taramayı başlatn.

Not : /24 ‘ün anlamı ,   192.168.1.1-192.168.1.255 ip aralığı demektir. Ayrıca yerel ip bloğunuz 10.x.x.x veya 172.x.x.x şeklinde de olabilir.

Bu şekilde yerel ağa bağlı olan kaplolu ve kaplosuz cihazların IP ve MAC adreslerini bulmuş olduk.

 


Copyright © 2013 - 2019 E-Posta : bilgi@mesutmurt.com
IP Adresi Nedir |Bilişim ve Teknoloji | e-devlet.co
Bu Yazı İlginizi Çekebilir
Belirli bir boyuttan taşan uzun metinleri CSS3 ile düzenlemek
Ağdaki Bilgisayarların IP ve MAC Adreslerinin Bulunması