mesutmurt.com
rss google pinterest
  SEO & WEBMASTER ARAÇLARI     VİDEOLAR     PROGRAMLAR     İLETİŞİM     İP ADRESİM  

Windows 7’de Masaüstü Kısa Yollarının (.lnk) Bozulması ve Çözüm Yolu

27-11-2014  |  3519 OKUNDU

Windows işletim sisteminde herhangi programın, dosyanın hızlı açılabilmesi için tanımlanan kısa yollar .lnk uzantısını alır. Eğer masaüstünüzde kısa yolların iconları değişmişse ve tıkladığınızda alakasız programla açılmaya çalışıyorsa kısa yolla program arasındaki ilişkilendirmelerin kaydının tutulduğu register girdileri bozulmuş demektir.   

Bu sorunu sistem geri yüklemeden çözebildiğiniz gibi  Kayıt Defteri Düzenleyicisindeki (regedit) ayarları düzelterek de sorunu çözebilirsiniz.  Bu işlemler için aşağıdaki adımları uygulayın.


1.    Kayıt Defteri Düzenleyicisine ulaşmak için  ("Windows tuşu + R" ) tuşlarına basın ve gelen Çalıştır ekranına regedit yazarak Tamam deyerek Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın.2.      HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > FileExts > .lnk altındaki Varsayılan arıç bütün kayıtları silin.3.     Hemen altındaki “UserChoise” üzrinde sağ tuşlayarak “İzinler” kısmından “Administrator” yetkisi vererek “UserChoise”kaydını silin.
4.     Bütün bu işlemleri yatıktan sonra bilgisayarı tekrar başlatın.


Bilgisayar tekrar başladığında düzeldiğini ve ilgili programlarla ilişkilendirildiğini göreceksiniz.


Copyright © 2013 - 2019 E-Posta : bilgi@mesutmurt.com
IP Adresi Nedir |Bilişim ve Teknoloji | e-devlet.co
Bu Yazı İlginizi Çekebilir
Linux’te find komutu ile dosya arama
Windows 7’de Masaüstü Kısa Yollarının (.lnk) Bozulması ve Çözüm Yolu