mesutmurt.com
rss google pinterest
  SEO & WEBMASTER ARAÇLARI     VİDEOLAR     PROGRAMLAR     İLETİŞİM     İP ADRESİM  

Linux İşletim Sisteminde Root (kök kullanıcısını) Aktif Yapmak

14-08-2014  |  28486 OKUNDU

Linux İşletim sisteminde kullanıcılar yönetim yetkisine sahip ve yönetim yetkisine sahip olmayanlar olarak ikiye ayrılır. Yönetim yetkisine sahip kullanıcılarda kök kullanıcı dediğimiz root kullanıcısı ve kritik uygulamalarda root kullanıcısının haklarına sahip olabilen diğer kullanıcılar olmak üzere ikiye ayrılır.

Yukarıdaki cümleyi açıklamak gerekirse Linux’te sınırsız yetkiye sahip olan root (kök kullanıcısı) ‘dir. Diğer kullanıcılar yönetici haklarına sahip olsalar bile sınırsız yetkiye sahip değildir. Herhangi bir root hakkı gerektiren işlemlerde ise kullanıcılara geçici olarak “sudo” ile root hakları vermeniz gerekmektedir.

sudo : Kullanıcılara root hakkı vermek için kullanılır

Bu yazıda ise Ubuntu’nun (Ubuntu 14.04) kurulum aşamasında varsayılan olarak pasif olan root kullanıcısını aktif etmeyi, normal kullanıcıdan root kullanıcısına geçmeyi ve gerekmediği durumlarda ise pasif yapmayı göreceğiz. Linux işletim sistemlerinde kök kullanıcısı olarak bilinen root kullanıcısının pasif gelmesinin nedeni günlük çalışmalarda sisteme zarar verecek hataları engelleme ve ele geçirilme ihtimaline karşı güvenlik zafiyeti oluşturmamaktadır.

1. Root kullanıcı aktif yapmak için şifre belirlemek

sudo passwd root

Resimde de görüldüğü gibi ilke olarak sudo ile mert kullanıcısına geçici root yetkisi veriyoruz. İlk olarak mert kullanısının şifresini giriyoruz. Sonra root kullanıcısının şifresini belirliyoruz son olarak da  root kullanıcısının şifresini doğrulayarakta aktif hale getiriyoruz.

2. Root kullanıcısına login olmak

sudo -iYADA

sudo -s


3. Root kullanıcını pasif hale getirmek

sudo passwd -l root

("-" işaretinden sonra küçük L harfi bulunmakta).


Copyright © 2013 - 2019 E-Posta : bilgi@mesutmurt.com
IP Adresi Nedir |Bilişim ve Teknoloji | e-devlet.co
Bu Yazı İlginizi Çekebilir
BACKTRACK 5 'de “Google Chrome can not be run as root” hatası
Linux İşletim Sisteminde Root (kök kullanıcısını) Aktif  Yapmak