mesutmurt.com
rss google pinterest
  SEO & WEBMASTER ARAÇLARI     VİDEOLAR     PROGRAMLAR     İLETİŞİM     İP ADRESİM  

Active Directory’den Silinen Kullanıcıların Geri Getirilmesi

16-07-2014  |  3696 OKUNDU

Bu yazıda Windows Server 2008 R2 Enterprise Server'a  kurulu Active Directory (AD) üzerinden silinmiş bir kullanıcının Quest Object Restore for Active Directory programı ile geri getirilmesi (restore) anlatılacaktır.

Quest Object Restore for Active Directory, ücretsiz ve kurulumu kolay olan  grafik ara yüzlü bir programdır. Bu araç sayesinde, AD üzerinde yanlışlıkla silmiş kullanıcıları / objeleri / nesneleri rahatlıkla geri getirebiliriz.


A. Kurulumu

Quest Object Restore for Active Directory programını http://www.quest.com/object-restore-for-active-directory/ sitesinden indirerek kurulumunu yapın. Kurulumu oldukça basit olduğundan anlatmaya gerek görmedim.


B. Silinen kullanıcının Geri Getirilmesi

1. Deneme amaçlı olarak bir AD üzerinde Mesut Murt kullanıcı tanımladım.

 

2. Kullanıcı üzerinde sağ tıklarak "Delete" komutu verin.

 

3. "YES" diyerek silme işlemini onaylayarak  kullanıcıyı AD üzerinden silme işlemini gerçekleştirin.

 

4. Quest Object Restore for Active Directory programını açın.

 

5. "Quest Object Restore For Active Directory" üzerinde sağ tıklayarak Domain alanını tanımlamak için "Connect To" 'ya tıklayın.

 

6. "Browse" 'a tıklayarak domain alanını tanımlayın ve pencereleri kapatın.


7. Sol alanda tanımladığınız domain'e tıkladığınızda sağ aşanda silme işlemi yaptığınız kullnıcı/obje/nesneler listelenecektir. Geri almak istediğiniz öğeyi listeden bularak üzerine sağ tıklayın ve "Restore" komutunu verin. Geri alındığına dair mesaj geldiğnde "Tamam" deyin ve programı kapatın.

 

8. "Active Directory Users ve Computers" konsolunu acarak daha önce silinmiş olduğu yerde kullanıcının tekrar gelmiş olduğunu görebiliriz.

 

Active Directory üzerinden silinen bir kullanıcı tekrar geri alındığında, hesap otomatik olarak devre dışı olduğundan sırası ile kullanıcıya yeni şifre tanımlayarak aktif yapalım.


9. Kullanıcıya yeni şifre tanımlamak için kullanıcıya sağ tıklayın ve "Reset Password" komutu vererek ve bir şifre tanımlayın
.

 

10. Son olarak pasif olan kullanıcıyı aktif yapalım. Kullanıcının üzerinde sağ tıklayın ve "Enable Account" komutunu aktif hale getirin.

 


Bu şekilde silinmiş bir kullanıcıyı geri getirmiş oluruz. Bu kullanıcı ile domine tanımlanmış bir bilgisayarda oturum açabiliriz. 

 


Copyright © 2013 - 2019 E-Posta : bilgi@mesutmurt.com
IP Adresi Nedir |Bilişim ve Teknoloji | e-devlet.co
Bu Yazı İlginizi Çekebilir
İnternet Ortamı Uzay Gibi ... Ne Merkezi Var Ne De Kenarı ve Sürekli Büyüme Halinde
Active Directory’den Silinen Kullanıcıların Geri Getirilmesi