mesutmurt.com
rss google pinterest
  SEO & WEBMASTER ARAÇLARI     VİDEOLAR     PROGRAMLAR     İLETİŞİM     İP ADRESİM  

Güvenli ve Güçlü Şifre Oluşturma Yöntemleri

28-06-2014  |  10846 OKUNDU

Internet kullanımının artması ve günlük yaşamla iç içe geçmesi aynı zamanda bilgi güvenliği riskini de birlikte getirdi. Ortalama bir internet kullanıcının artık işletim sistemi hesabı, e-posta adresi ve farklı internet sitesi (forumlar, facebook, twitter vs.) üyelikleri bulunmaktadır. Bununla birlikte internetle daha haşir-neşir olanlar kredi kartı ile alış-veriş yapmak, internet bankacılığını kullanarak para transferi gerçekleştirmek, internet üzerinden faturalarını ödemek ve mail alıp göndermek gibi yüksek güvenlik gerektiren işlemleri hayatın bir parçası haline getirdiler.
 
İnternet üzerinden yapılan bu işlemler için kullandığınız sisteme göre kullanıcı ismi, şifre, sanal klavye kullanımı ve güvenlik kodu gibi bazı güvenlik seviyelerini geçmeniz gerekmektedir. Güvenliğin sağlanması açısından ilk adım ise hatırlanması kolay, tahmin edilmesi zor ve Brute Force, Dictionary Attack gibi saldırılara karşı dayanıklı şifrelere oluşturabilmektir. Zayıf oluşturulan şifreler hacker dediğimiz kişiler tarafından farklı yöntemlerle kırılarak hesaplarımızı kolayca ele geçirebilmekteler.
 
Şimdi şifre oluştururken dikkat etmemiz gereken noktalara değinip sonrada hem hatırlanması kolay hem de kırılması zor bir şifre nasıl oluşturabiliriz ona bakalım.
 
Kullanıcı şifrelerinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar :

1 . Oluşturacağımız şifreler kısa veya tek kelimeden oluşmamalıdır. Örn : ahmet, adana, fenerbahce gibi

2. Oluşturduğumuz şifreler ardışık sayı ve kelimelerden oluşmamalıdır. Örn : 123456, abcdf gibi

3.
Şifreler kişisel bilgilerimizden seçilmemelidir. Sizin hakkınızda bilgi sahibi olanlar tarafından kolayca deneme-yanılma yoluyla bulunabilmektedir. Örn : Doğum tarihimiz, telefon numaramız gibi

4.
Şifrelerimiz sadece karakter veya sayı grubundan oluşmamalıdır. Örn : 111111, aaaaaa gibi

Güçlü şifreler ise en az 8 karakterden ayrıca rakam, harf ve simgelerden (@,!,#,$, * gibi ) oluşmalıdır. Farklı yöntemler kullanarak güçlü şifre oluşturabileceğimiz gibi hiç unutamayacağımız bir deyim, söz veya şarkı sözünden yola çıkarak kırılması çok zor olan şifreler oluşturabiliriz.

Güçlü bir şifre için aşağıdaki örnek uygulamayı kendi oluşturacağınız şifrelere uygulayabilirsiniz.

1. Güçlü şifre anlamsız ama kolay hatırlanır olmalıdır.

“Şu gelen atlımıdır yavrum sorun Bağdatlımıdır “ şarkı sözünün ilk harflerini alarak “sgaysb” şeklinde anlamsız ama kolay hatırlanan bir şifre oluşturabiliriz.

2. Güçlü şifre hem harflerden, hem rakamlardan ve simgelerden oluşmalıdır.

Bizim için önemli olan bir tarihi veya sayıyı bu şifre ile birleştirelim ( Osmanlının kuruluş tarihi 1299 ).  1299 tarihini baştan itibaren birer kaydırarak “sgaysb” şifresinin arasına yazalım. Sonuç olarak “1s2g9a9ysb” şifresini elde etmiş olduk. Üye olduğumuz site özel karakter kullanımına izin veriyorsa ‘1s2g9a9ysb#’ şifremizi bu şekilde belirleyebiliriz. Bazı durumlarda karakter benzerliğinden (a ve @ gibi) faydalanarak şifremizi daha da karmaşık hale getirmemiz (‘1s2g9@9ysb#’)  mümkünüdür.

Şifreniz ne kadar uzun ve karmaşık olursa o oranda güçlü ve kırılması zor olur. Aynı zamanda da kolay hatırlanabilir olmalıdır.

Bu tür  şifreler Keylogger* programlarına karşı fazla etkili olmasa da güçlü şifre oluşturmak kadar onu korumak da önemlidir. Bu yüzden şifrelerinizi bilgisayar veya kağıt üzerinde bulundurmayın. Şifrelerinizi başkası ile sakın baylaşmayın.İnternet tarayıcıların şifre hatırlama özelliğini kullanmayın ve belli aralıklarla şifrenizi değiştirmeyi ihmal etmeyin.* Keylogger : Klavyenizde basılan her tuşu bir dosyaya kaydeden programlardır.  Sanal klavye uygulaması olan hesaplarınızı (internet bankacılığı gibi) kullanırken sanal klavyeyi kullanmaya özen gösterin.  

 


Copyright © 2013 - 2019 E-Posta : bilgi@mesutmurt.com
IP Adresi Nedir |Bilişim ve Teknoloji | e-devlet.co
Bu Yazı İlginizi Çekebilir
Linux Sistemlerde Tarih ve Saat Değiştirme
Güvenli ve Güçlü  Şifre Oluşturma Yöntemleri