mesutmurt.com
rss google pinterest
  SEO & WEBMASTER ARAÇLARI     VİDEOLAR     PROGRAMLAR     İLETİŞİM     İP ADRESİM  

Siz İsteğin Google Kişisel Bilgilerinizi Unutsun

30-05-2014  |  1926 OKUNDU

İnternet alemi dipsiz bir kuyu ve bu kuyuya giren her şey o kuyuda kalmaya mahkum. Bazen kendi adımızı arama motorlarından arattığımızda fi tarihinden kalma bir mesajımız bir resmimiz veya üçüncü şahısların hakkımızda kötü bir şakası (!) arama listesi arasında yerini alır.

Arama listesinde listelenen bu şahsi bilgilerimiz bazen bizi güldürür bazen de utandırabilir.  Böyle bir durum Mario Costeja adlı bir ispanyol vatandaşın başına gelmiş ki  o da Google hakkında Avrupa Adalet Divanı’nına başvurmuş.  Başvuruyu değerlendiren Avrupa Adalet Divanı emsal bir karara imza atarak Google’un bazı bilgilerin özel hayatı ihlal ettiğini ve silmesi gerektiği yönünde karar vermiş.

Google başta verileri kontrol etmediklerini yalnızca internette özgürce ulaşılabilen bilgiye bağlantı sunduklarını belirtse de Avrupa Adalet Divanı’nın kararına uyacağını kabul etti.

Google arama sonuçlarından çıkan sizin hakkınızdaki bilgiler size rahatsızlık veriyorsa  başvuru formunu doldurarak o içeriğin Google arama sonuçlarından kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Şunu da hatırlatayım. Bu karar şuan için Türkiye'yi kapsamıyor . İkinci olarak Google sadece ilgili linki arama sonuçlarından çıkartacak. Bireysel bilgilerinizin bulunduğu siteye herhangi bir müdahale bulunamayacak. Bunun için ya site yöneticileri ile yada siteye hosting hizmeti veren şirket yöneticileri ile görüşmeniz gerekecek.


Copyright © 2013 - 2019 E-Posta : bilgi@mesutmurt.com
IP Adresi Nedir |Bilişim ve Teknoloji | e-devlet.co
Bu Yazı İlginizi Çekebilir
Bilgisayarın sistem bilgilerini görüntülemek ve dosyaya yazdırmak
Siz İsteğin Google Kişisel Bilgilerinizi Unutsun