mesutmurt.com
rss google pinterest
  SEO & WEBMASTER ARAÇLARI     VİDEOLAR     PROGRAMLAR     İLETİŞİM     İP ADRESİM  

MySQL'de birden fazla tablo arasında JOIN kullanımı

26-12-2013  |  6785 OKUNDU

SQL sorgulama dilinde birden fazla tablo ile çalışıyorsak tablolar arasında bir ilişki kurmak durumda kalabiliriz. Birbirleri ile ilişkili veri tabanlarından veri çekme/filtreleme yapmak için JOIN yapısını faydalanırız.. Şimdi INNER JOIN, LEFT JOIN ve RIGHT JOIN kullanımına örneklerle anlatalım.

İlişkisel veri tabanı

İlişkisel veri tabanında farklı tablolar arasındaki veriler, çeşitli anahtarlar vasıtası ile birbirlerine bağlanırlar.  Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi kitaplar tablosundaki yazar_id sutunu yazarlar tablosundaki id sutunu arasında bir ilişki bulunmaktadır.

 

 

1. INNER JOIN

Sol tablodaki (kitaplar) ve sağ tablodaki (yazarlar) veriler her iki  tablonunda birleşme şartı  "yazarlar.id = kitaplar.yazar_id" 'i sağlayarak geri dönerler.

 

 

2. LEFT JOIN

Sol (kitaplar) tablodaki tüm değerler sağ tablodaki (yazarlar) değerlerle eşleşerek geri döner.  Kitaplar tablosunda olup ama yazarlar tablosunda olan kayıtların değeri NULL olarak geri  döner.

NULL değerlerinin geri dönmesini istemiyorsak

 

 

3. RIGHT JOIN

Sağ tablodaki (yazarlar) tüm değerler sol (kitaplar) tablodaki değerlerle eşleşerek geri döner.  Yazarlar tablosunda olup ama kitaplar tablosunda olmayan kayıtların değeri NULL olarak geri döner.

 

 


Copyright © 2013 - 2019 E-Posta : bilgi@mesutmurt.com
IP Adresi Nedir |Bilişim ve Teknoloji | e-devlet.co
Bu Yazı İlginizi Çekebilir
Geleceğin Sıradaşı Motorsikletleri
MySQL'de birden fazla tablo arasında JOIN kullanımı