mesutmurt.com
rss google pinterest
  SEO & WEBMASTER ARAÇLARI     VİDEOLAR     PROGRAMLAR     İLETİŞİM     İP ADRESİM  

date_default_timezone_set fonksiyonu ile ön tanımlı zaman dilimimizi ayarlama

10-10-2013  |  4632 OKUNDU

Yurtdışı sunucularda barındırdığımız web sitemizde yapılan işlem zamanını Türkiye saatine göre tutmak isteyebiliriz.  Londra (GTM+1 Europe/London) ile İstanbul (GTM+3 Europe/İstanbul) arasında saat farkı 2 saat olduğundan Londra'da saat 00:00 iken İstanbul'da saat 02:00'dır. Bu saat farkını kaldırmak için

date_default_timezone_set('Europe/Istanbul');

fonksiyonu ile  ön tanımlı zaman dilimizi Türkiye/İstanbul’a  göre ayarlayabiliriz. Yada php.ini dosyasına erişme yetkiniz varsa

date.timezone = "Europe/Istanbul"

kod değişikliği ile ön tanımla zaman dilimini ayarlaya bilirsiniz.

 

Desteklenen zaman dilimi listesi için aşağıdaki listeye bakabilirsiniz.

http://www.date-default-timezone-set.com/

http://www.php.net/manual/tr/timezones.php

 

NOT 1 : PHP 5.1.0 sürümünden beri (tarih/zaman işlevleri yeniden yazıldığından beri), bir tarih/zaman işlevinin her çağrılışında, eğer zaman dilimi geçerli değilse bir E_NOTICE, eğer sistem ayarları ya da TZ ortam değişkeni kullanılıyorsa bir E_WARNING iletisi üretilmektedir.

NOT 2 : GMT (Greenwich Mean Time).  Saatler İngiltere Greenwich kasabasından getçiği varsayılan 0 derece meridyenine göre ayarlanması kabul edilmiş ve saatler arasındaki fark ise meridyen farkına göre hesaplanmıştır.

Buna göre Greenwich'in batısında kalan ülkeler saatlerini geride, doğusunda kalan ülkeler ise ileride olacak şekilde saatlerini ayarlamışlardır. Yani GMT-1 Greenwich'e göre 1 saat geride, GMT+1 ise 1 saat ileri anlamındadır. Türkiye ise GMT+2 (Eastern European Standart Time) zaman diliminde yer almaktadır.


Copyright © 2013 - 2019 E-Posta : bilgi@mesutmurt.com
IP Adresi Nedir |Bilişim ve Teknoloji | e-devlet.co
Bu Yazı İlginizi Çekebilir
Firefox Tarayıcı Kullanırken Ekranın Titremesi
date_default_timezone_set fonksiyonu ile ön tanımlı zaman dilimimizi ayarlama